Kuidas valida rattariideid: 3. osa

Rattariiete valiku järjejuttu alustasime soovitustega erinevate rattaalade harrastajatele. Teises osas kirjeldasime rattariiete omadusi. Viimasena anname soovitusi ratturile tema garderoobi kujundamisel.

Ratturi garderoob

Iga ratturi kohustuslik garderoob võiks sisaldada rattapükse, lühikest särki, funktsionaalset alussärki, käiseid ja sääriseid ning tuulevesti või -jakki. Sellise komplektiga on lõviosa suveajast, mil Eestis on mõnus rattaga sõita, riietusega kenasti kaetud.

Aktiivse rattruri garderoobivalik moomoo Essentialsi kollektsioonist: rattapüksid Pro Race, rattasärk Pro, alussärk Dryarn, käised, säärised ja taskutega tuulevest.

Kui harrastaja peakski mõne korra juhtuma sõitma ekstreemsema ilmaga, leiab ta kapist mõne muu spordiala sooja riietuse, mis selle töö ära teeb. Näiteks võib lühikestele rattapükstele peale tõmmata soojad jooksu- või suusapüksid ning pikkade rattapükste asendus ongi olemas. Jakiks sobib mõni jooksu- või suusajakk. Vastupidi on aga keeruline, sest pikad ja soojad rattariided kipuvad olema nii spetsiifilised, et muid spordialasid on nendega harrastada ebamugav.

Kes liigub sportlikul tasemel edasi, selle viib armastus rattasõidu vastu õue regulaarselt ja ka sellise ilmaga, mis ei ole sõiduks ideaalne. Õige riietusega võib rattasõit olla siiski nauditav iga ilmaga. Sooja pakkuv funktsionaalne pikkade varrukatega rattasärk võiks olla tema garderoobi järgmine liige. See kaitseb tuulekülma eest ja hoiab kehasooja paremini kui üksnes lühike särk koos käistega. Jahedal suveõhtul või sügisel on pikk särk ratturi üks põhiline riietuselement.

Jalad on nahapinnalt väikesed ja osalevad keha termoregulatsioonis vähem kui keha. Seepärast on jalad külmakindlamad. Kui säärised ja lühikesed püksid enam piisavat kaitset ei paku, tasub mõelda tuulekindlatele ja soojadele pikkadele pükstele.

Kes juhtub sõitma külmas ja jahedas sagedamini, sel tasuks kaaluda spetsiaalse rattajaki soetamist. Sellise jaki alla on vaja panna vähem riidekihte (enamjaolt ainult alussärk). Tipptasemel jakid hingavad väga hästi, märksa paremini kui palju kihte erinevaid riideid. Aktiivsel ratturil ja saavutussportlasel koguneb külmas ja jahedas palju trennikilomeetreid, seepärast hindavad nad väiksemast riidehulgast ja paremast termoregulatsioonist saadavat sõidumugavust kõrgelt.

Ole sa harrastaja või saavutussportlane, tarbida tasub ikka mõistlikult: osta tuleks seda, mida tegelikult vaja läheb. Üksikud äärmuslikud sõiduolukorrad saab tavaliselt lahendada olemasolevaid riideid kombineerides. Rõivatööstus on suure keskkonnamõjuga ja riidevalmistajate kahju on kõige suurem siis, kui riideese seisab kapis kasutuna. Kilomeetrite kogunedes tuleb ka kasutuskogemus, mis omakorda aitab teha tarku ostuotsuseid.

Loe esimest osa  Loe teist osa