Tartu rattamaratoniks riietumise soovitused

Kui tsüklokrossisõitjad välja jätta, tuleb tõdeda, et enamiku ratturite jaoks hakkab hooaeg otsa saama. Kurvavõitu perioodi teeb toredamaks tõeliselt suurejooneline lõpuakord, sest kuidas teisiti kirjeldada tõsiasja, et meie väikses Eestis korraldatakse maailmas osalejate arvult kolmandat (!) rattamaratoni.

Suur rattapidu toob alati rajale neidki, kes ühelgi teisel rattasõidul aasta jooksul ei osale. Neile ja üllatusi täis sügisilmadele mõeldes jagame seekord riietumise soovitusi ees ootavaks maratoniks.

Anname nõu plaanitavast pingutusest ja külmatundlikkusest lähtudes. Jätame vaatluse alt seekord välja esimesed u 300 ratturit, kel tavatingimustes kulub raja läbimiseks kuni kolm tundi. Neid on viinud armastus rattasõidu vastu kindlasti juba varemgi sõitma kõiksugu ilmadega.

Oluline! Riietumine ja temperatuuritaluvus on väga subjektiivsed ning alljärgnevalt toome välja soovitused, mida võiks keskmine rattur. Eelduseks võtame raja läbimise ajad tavalistes, kuivades rajaoludes, mida kirjeldame allpool. Kui temperatuur erineb ja esineb sademeid, tuleb oma riietust vastavalt sellele korrigeerida.

Ilm: Kuiv ja päikseline sügisilm, stardi ajal (kell 10) on õhk karge, umbes 7 kraadi, Võimalik öökülm võib lisada jahedustunnet. Päeval kerkib temperatuur märkimisväärselt, erinevate prognooside kohaselt võib lagi küündida 13–15 kraadini. Oodata on võrdlemisi tugevat loode- ja läänetuult, mis sikutavad tajutava temperatuuri avatud rajalõikudel paari kraadi võrra jahedamaks.

Kiired ja karastunud

Kiireimatest pisut pikem läbimisaeg ei tähenda väiksemat füüsilist pingutust ja riiete ventileerimisvõime mängib maratonirajal nende jaoks sama suurt rolli kui päris esimestel. Enda tavatempoga võrreldes kiiresti liikuva ratturi jaoks on tähtis kaitsta end külma eest täpselt nii palju kui vajalik, ent nii vähesega kui võimalik.

Kõige vähem külmakartlikud ja kolme tunni lähedal lõpetajad võivad rajale minna kogunisti lühikeste pükstega, kuid soovitame lisakaitset sääriste või lihaseid soojendava kreemi kujul. Piisab, kui katta keha esimese kihina termoreguleeruva aluskihiga, selle peale tõmmata lühike rattasärk ning lisakaitseks panna käised ja tuulevest. Käiseid, sääriseid ja tuulevesti on lihtne selga ja maha tõmmata – täpselt nii, nagu enesetunne seda nõuab.

13. septembril peetud teatemaratoni ja avatud raja sõidu riietumisvalik

Kes on külmakartlikum või ei taha riietumisega riskida, sellele on kindel valik õhemat sorti pikad rattapüksid ja pika varrukaga rattasärgi kombinatsioon. Unustada ei tasu ka tehnilist alussärki, sest õigesti valitud aluskiht toetab keha termoregulatsiooni nii jahedas kui ka palavas. Sellisesse temperatuurivahemikku on moomoo Kevadklassikud lausa loodud, kuna nendes ei hakka külm ega palav. Pükstega sobib igas mõttes kõige paremini suvine pikkade varrukatega rattasärk Pro.

Ükskõik, millise riidevalikuga rajale minna, tuleb stardieelse sagimise ja ootamise ajal kasuks sooja hoidev kilejakk. Kel võimalus, võib jaki vahetult enne starti saatjale või pakihoidu ära anda, ent mõnigi jakk mahub kokkupakitult tagataskusse ja nii saab selle rajale kaasa võtta. moomoo valiku kõige parem kilejakk on Vihmajakk Pro, mis kaitseb nii tuule eest kui ka täielikus vihmasajus ja on kõige selle juures ühe kileka kohta suurepäraste ventileerimisomadustega. Vihmajakk Basic pakub lihtsamat, kuid stardi eel sarnast külmakaitset ja seda rahakotisõbralikuma hinna eest.

Stardi eel ära külmeta! Arvesta, et Tehvandi staadionil võib olla tuulekülma

Läbimisaeg alates 4,5 tunnist

Päevased soojakraadid alles hakkavad raja läbimise ajal langema, kuid olulisemaks võib osutuda väsimuse, tempolanguse ja tuule tõttu ligi hiiliv jahedus, mis omakorda kiirendab keha energiakulu. Seepärast soovitame rajale minna ennekõike pikkades pükstes ja pika varrukaga rattasärgis koos mõne tuult kaitsva kihiga.

Ülakeha jaoks on turvaline valik keskmise paksusega aluskiht koos hästi ventileeriva rattajakiga. moomoo riiete seast sobib keskmise paksusega meriino alussärk. Kõnealuse liikumiskiiruse juures saab ventileerimisega hakkama nii Vihmajakk Pro kui ka Termotagi Pro.

Vasakul on näha uus Riparo 2.1 rattatagi ja rattapüksid Kevadklassikud, paremal vihma- ja tuulejakk Regen 1.1

Sõrmed ja varbad

Kes külma ei karda ja/või saab rajale minna paksemate rattakingadega, võibki piirduda rattakingade ja lühikeste rattakinnastega. Need, kes on külmakartlikud ja rattarajal varbad korra külmetanud, teavad, et hiljem varbaid soojaks saada võib osutuda võimatuks. Sõiduemotsiooni rikub selline olukord igatahes ära.

Külma eest kaitsevad hästi talvised kingakatted ja kevad-sügisesed kindad või talvekindad. Mõlemad saab hiljem ära võtta, kui peaks palavaks minema.

Ootamatused

Madal- ja kõrgrõhkkondade pidevas võimuvõitluses võib ilmaga minna kõik aga teisiti, kui me praegu arvame. Juhul kui ilmaprognoos ei pea ja päiksepaiste peaks vahetuma vihmahoogudega ning temperatuurid nihkuma allapoole, võiks pikkade pükste valik käia üheskoos tehnilisema rattakileka või jakiga.

Paremate jakkide ventilatsioonivõime on piisav, et suuta juhtida ka raske pingutuse käigus tekkivat kehakuuma, pakkudes samal ajal ühtlast külmakaitset olenemata sajust, tuulest ja temperatuurimuutustest.

Pilt mulluselt vihmaselt rattamaratonilt. Emotsioon pole kuidagi kehvem, sest hea riietus töötab nii kuivas kui ka märjas

Kel on soovitud riidevalikust midagi olulist puudu, neid kutsume stardinumbri väljavõtmise järel moomoo stendi Tartus Lõunakeskuse liuväljal.

Kaigas kodaraisse ja rajal näeme!

 

Fotod: Adam Illingworth ja erakogu