Kuidas valida rattariideid: 2. osa

Järjeloo esimeses osas tutvustasime erinevaid rattaalasid ja seda, kuidas nende spetsiifika kujundab rattariideid. Seekord tuleb juttu rattariite omadustest, mille puhul tuleb riiete valimisel arvestada kompromissidega. Ühtlasi selgitame, et ka elastsetel ja ümber keha sobituvatel rattariietel on erinevad liibuvusastmed, mida tasub ostul tähele panna.

Aerodünaamilisus, mugavus ja liibuvus

Aerodünaamilisus, mugavus ja liibuvus on rattasõidus tervikuna ning ka rattariietuses väga seotud. Mida tihedamalt riietus kehale liibub, seda aerodünaamilisem see on.

Kõige liibuvamaid kombesid on nii raske selga tõmmata, et riietujal on vaja abilist. Tihedalt liibuval riietusel on vähem riidekortse ja neist tekkivaid tuulekeeriseid, mis väljendub väikseimas tuuletakistuses. Äärmusliku liibuvuse tõttu kannatab aga mugavus. Näiteks pildil näha olev moomoo eraldistardikombe on mugav üksnes võidusõiduasendis, ent teistel sõitudel peaaegu kasutuskõlbmatu.

Meeskonna Tartu 2024 BCC rattur Gleb Karpenko eraldistardisõidul. Foto: Adam Illingworth 

Kui aerodünaamilisus pole eesmärk omaette, pole seega tarvis eelistada tihedalt liibuvaid riideid. Energiasäästu saavutamine tuuletakistuse ja kaalu vähendamise abil on oluline eeskätt saavutussportlastele ning seda igal rattaalal. Siiski on saanud just aerodünaamilisus maanteesõidu skeene üheks normiks olenemata sõitja sportlikust tasemest. Maastikusõidus on seevastu üha rohkem näha vastassuunalist trendi: populaarsust koguvad vabalt rippuvad rattasärgid ja pehmendusega šortsid.

Laiema lõikega riided on pikaajalisel kandmisel mugavamad, lisaks on need universaalsemad ja täidavad kõiki muid rattariietusele seatud ülesandeid sama hästi. Nende taskutesse saab pakkida kaasa kõik vajaliku, tehnilised kangad toetavad keha termoregulatsiooni ja pükste pehmendused teevad sõidu samamoodi mugavaks.

Liibuvus

Slim-fit– ja super-slim-fit-riided on mugavad üksnes neile, kelle kehakujule on need loodud. Elastsed kangad osaliselt küll kompenseerivad ka valesti tehtud valiku, kuid kui liibuvussoov sunnib valima ühe või mitu suurusnumbrit tavalisest suurema rõiva, on see siiski märk, et kandja kehatüüp sedalaadi lõikega hästi ei sobi. Valesti valitud särk hakkab tõenäoliselt piirama hingamisavarust ning pitsitama vöö ja talje piirkonnast, muutes sportliku pingutuse ebameeldivamaks ja raskemaks.

Kes vaatab tavariideid ostes slim-fit-riietest mööda, peaks ettevaatlikult suhtuma ka sedalaadi rattariiete ostmisse.

moomoo loose-fit BMXi särk Basic, regular-fit rattasärk Basic, slim-fit rattasärk Pro ja super-slim-fit rattasärk Pro Race

Vähem märgatav, ent kehaga selgemini tuntav probleem tekib valesti valitud pükste tõttu: mittesobivad ja pitsitavad püksid hoiavad kitsaste säärte tõttu jalgevahest eemale. Nii pole pehmendus enam tihedalt vastu ihu, liigub ringi ja asub korrektsest asukohast tõenäoliselt eespool. Sellega suureneb surve eesnäärme piirkonnale, tekib ebamugavustunne ja tundetus.

Õige valiku puhul hoiavad ühtlaselt liibuvad püksid padja tihedalt vastu keha. Hea katse on proovida pükse ilma trakse peale tõmbamata: kehaga sobituvad püksid on ühtlaselt tihedalt ümber keha ka ilma traksideta, need ei pitsita ei säärest ega vöökohast.

Suurem osa moomoo tootevalikust on liibuva lõikega. Tasub tähele panna, et meie eri sarjade tooted on loodud erinevatele kehatüüpidele ja on erineva liibuvusastmega. Pro sarja tooted on enamjaolt slim-fit-lõikega ja liibuvad tihedalt ümber keha. Basic-sarja tooted liibuvad samuti, ent vähem, ja need on lõdvema, regular-fit-lõikega.

Saavutussportlased võiksid oma rattariiete garderoobi koostada Pro sarja riietest. Aktiivne rattur peaks lähtuma oma kehatüübist, sest nii Pro kui ka Basic-sarja riided täidavad nende ootused. Harrastajal tuleb samuti lähtuda oma kehatüübist, kuid võib väita, et klassikalised Basic-sarja tooted vastavad tema vajadustele ja loodetavasti ületavad ootusi.

Järje viimases osas anname soovitusi ratturi garderoobi kujundamisel: millistest riietest tuleks alustada ja milliseid aja ning kogemuse lisandudes juurde soetada.

Loe järgmist osa  Loe eelmist osa