Vihmajakkidest ja nende hooldamisest
Hooajalõpule kohaselt on just praegu veekindla riietuse kasutamise kõrgperiood. moomoo ilmastikukindlad pealiskihid, termotagid ja eeskätt teibitud õmblustega vihmajakid, vajavad pisut täiendavat hoolt selleks, et tunneksid ennast kuiva ja mugavana ka paljude kasutuskordade järgselt.
Aga esmalt sissejuhatus vihmajakk Active kangas kasutusel olevale eVent® membraanile, mis jakile selle silmpaistva veekindluse ja hingavuse annab. eVent® kangastes kasutatakse venitatud polütetrafluoretüleen (ePTFE) membraani, mis on väljatöötatud käituma oleofoobina. Kõlab keeruliselt? Veekindlate ja hingavate kangaste maailm seda natuke ongi.
ePTFE-d tutvustas maailmale esmakordselt W.L. Gore 1969. aastal, täna teame seda ja selle arendusi rõivamaailmas eeskätt Gore-Tex® veekindla tehnoloogia ühe alustalana. Põhiidee on lihtne – membraanis on täpselt nii suured avad, et vesi vedelal ja tahkel kujul (vihm, lumi, lörts) ei suuda läbi membraani tungida, kuid vesi aurustatud kujul (kehalt aurustuv niiske õhk) suudab. PTFE ise on aga olemuselt väga habras, liikuval kasutusel purunevad membraani avad suuremaks ja vesi pääseb varsti ikkagi sisse. Seetõttu kombineeritakse seda tihti täiendava polüretaan (PU) kihiga. Viimane käitub aga hüdrofiilina, millest tulenevalt hakkab kehaniiskuse juhtimine toimima aga suuresti alles siis, kui jaki sees on kiskunud juba päris märjaks või temperatuur kõrgemaks. PU membraan on üksi kasutades samuti laialt levinud. Seda enamuse vähemtuntud tootjate seas oma lihtsuse ja odavuse tõttu. Põhierinevuse PU membraani ja eVent ePTFE membraani vahel annab edasi järgnev.
eVenti patenteeritud oleofoobne ePTFE membraan on eriline – sellega on kanga hingamine tagatud ka siis, kui kandja kehapind on veel täiesti kuiv ehk ka kõikide madala intensiivsusega tegevuste puhul või siis veelgi lihtsamalt – jakk hingab selga tõmbamise hetkest alates.
Regulaarne pesemine soodustab tehniliste kangaste funktsioneerimist. Parima tulemuse saavutamiseks tuleb jälgida mõningaid lihtsaid aspekte: masinpesu puhul pese maksimaalselt 40 C° kraadise veega ning võimalusel kasuta spetsiaalset vedelat pesuvahendit. moomoo ja eVent® soovitavad selleks puhuks mõeldud Nikwax® Tech Wash-i. Juhul, kui kasutad tavalist pesupulbrit, siis tee kindlasti jakile topeltoputus. Nii hoolitsed selle eest, et kogu üleliigne pulber saab kangalt eemaldatud. Ära kasuta pehmendajaid, plekieemaldajaid ega vii tehnilist pesu keemilisse puhastusse.
Ainuüksi membraan ise ei hoolitse aga veekindluse eest. Esimese nähtamatu kilbina niiskuse vastu kaitseb kangale kantud vetttõrjuv töötlus (DWR). Töötades korrektselt koguneb niiskus kangal tilkadesse ja rullub sealt suuremas osas sellisel kujul maha. Sarnaselt autovahale kulub DWR aja ja pesukordade möödudes ning tekib vajadus seda värskendada ning hiljem taastada. Veekindel kangas toimib maksimaalselt hästi vaid koostöös DWR-ga.
Pesukordade järgselt vajab DWR esmalt värskendamist. Üheks värskendamisvõimaluseks on kasutada pesukuivatit madalama temperatuuriga režiimil. Teine, kuid riskantsem võimalus on seda teha kasutades triikrauast tulevat kuuma auru. Selleks aseta oma jakk riidepuule rippuma ning lase kangale triikrauast kuuma auru nii, et triikraud ise kangaga kokku ei puutu, nii võid pöördumatult kahjustada veekindluse eest hoolitsevat membraani ja kogu kangast.
Kuidas aru saada, mil vajab DWRi kiht taastamist? Piserda vett oma jakile ning jälgi, kas vesi koguneb tilkadesse või imab kangas vee endasse. Kui kangas märgub on aeg DWRi taastamiseks. DWR-i pakuvad paljud, omaltpoolt soovitame selleks Nikwax® TX. Direct Wash-In või Nikwax® TX. Direct Spray-On-i. Nikwax® tooteid leiab mitmetest meie suurematest spordikettidest.
Kui tunned, et pole vihma eest veel piisavalt kaitstud, siis oma Vihmajakk Active saamiseks sirvi meie kollektsioone või kui soovid täiesti oma kujundusega jakki, siis tellimiseks võta meiega ühendust.