Revolutsiooniline taaskasutus rattariiete valmistamises

Päästame maailma – kasvõi pudeli haaval.

Sel varahommikul oli kerge taganttuul, päike just tõusis ja linnud laulsid. Sõitsime oma tavalist linnavälist rattaringi ja kõik sujus, kuni märkasime värskelt tee äärde visatud prügihunnikuid. Seal oli tühje pudeleid, kilekotte, autorehve ja isegi rattakola. Ratturite jaoks pole selles paraku midagi erakordset – maanteeserva visatud prügi näeme tihti.

Meie hea tunne asendus pahameelega. Tundsime, et peame olukorra parandamiseks ise midagi ära tegema.

Mõistsime, milline tohutu potentsiaal seisnes kogu selles prügihulgas. Kutsusime kohale meie juhtivteadlase.

Siis taipasimegi! Mis oleks, kui koguksime selle prügi kokku ja töötleksime rattariieteks? Kas see oleks üldse võimalik? Kas sellest saaks edaspidigi asja?

Võtsime kohe ühendust moomoo juhtivteadlasega, et ta aitaks meil leitud prügi kokku koguda ja seda moomoo land’is analüüsida. Peale meie mõningasi selgitusi mõistis esmalt segaduses olnud kolleeg seda tohutut potentsiaali, mis seisneb plastpudelite töötlemises riieteks. Nii asuski ta kohe meie poole teele.

“Kiired analüüsid tehtud, alustasime prügi kokkukorjamisega.”

Nii asendusid meie treeningutel Strava-lõikude võidusõidud edaspidi hoopis võistlemisega korjatud pudelite arvus ja muus prügis. Olenemata sellest, et leidsime kergesti paiku, kus pudeleid oli teeservale visatud, võisime õnneks ka tõdeda, et kohati osutus ülesanne oodatust keerulisemaks – Tartu ümbruse teeservad on nimelt võrdlemisi jäätmevabad.

Appi tõttas üks möödasõitnud autojuht, kes ulatas meile „abistava“ käe ja viskas autoaknast paar pudelit lisaks. Sellega oli meil katsetamiseks vajalik pudelikogus olemas.

“Prügi lisandus ka keset koristustööd!”

Prügiga tagasi moomoosse jõudes viisime uue plaaniga kurssi ka oma tippdisainerid. Peale põhjalikku andmekaevet ja -analüüsi jõudsime järeldusele, et kui soovime valmistada plastjäätmetest riideid, peame leidma viisi, kuidas need kõigepealt kangaks teha.

Meile meenus Discovery kanalilt nähtu, kuidas plasti taaskasutus saab alguse jäätmete purustamisest. Aga kuidas täpsemalt? Katsetasime erinevaid meetodeid – purustasime pudeleid isegi neil peal trampides –, kuid tulemuseks olid üksnes rikutud karbonkingad. Samuti ei andnud soovitud tulemust kirve ega hakkemasinaga tükeldamine. Meie üllatuseks aitas meid lõpuks hädast välja vana hea vändaga hakklihamasin.

“Põhjaliku uurimus- ja arendustöö põhjal selgus, et parim viis plastikpudelid kangaks  töötleda on kasutada hakklihamasinat.”

Pudelite lõikumine, tükeldamine ja kangaks kokkuõmblemine võttis tunde. Hulk magamata öid ja lugematu arv katsetusi hiljem saime valmis esimese prototüübi: pudelite plastist oli saanud uus kangas, vanadest õhukummidest püksitraksid ning ventiilidest lukutilad.

Töötades ideega edasi ja tehes siin-seal muudatusi, jõudsime maailma esimese, 100% prügist valmistatud rattariietuseni.

Esmalt tükeldasime pudelid, seejärel purustasime need väiksemateks tükkideks ning lõpuks õmblemise sellest rattasärgi!

… Aga tegelikult oli see aprillinali! Soovime teile lõbusat 1. aprilli jätku! 😊

Seda artiklit ei tasu tõesti üleliia tõsiselt võtta, aga päris väljamõeldis see ka pole. Oleme viimase aasta vältel töötanud selle nimel, et rakendada rattariideid valmistades taaskasutusvõimalusi. Püsi lainel, sest juba lähinädalail plaanime avalikustada moomoo keskkonnasäästlikud rattariided.

Sõida rattaga, päästa maailma!

Taaskasutus on uus tegija moomoos!

Pildid: Adam Illingworth