Gravelbikingust ja 3 põnevat sihtkohasoovitust sinu suviseks rattamatkaks

Rattaspordi üks lõbusamaid ja kindlasti üks pingevabamaid distsipliine on kohal suvisteks avastamisretkedeks. Gravelbiking pakub tõsisematele võistlustele vahelduseks vabadust, mitmekülgsust ja mugavust, olles ideaalne viis veeta lõbus õhtupoolik mööda kodukoha sõitmata kruusateedel või pikk nädalavahetus rannikut pidi rännates. Gravel ratta ampluaa on lai ja seda on raske täpselt määrata. Aga kas on vajagi?

Kolmepäevasel matkal. Metsa kõlakojad.

Kas vajan eraldi gravelbike ratast?

Oma olemuselt maanteeratta ja tsüklokrossi ratta vahele paigutuv gravelbike ehk kruusaratas on välja kasvanud maanteerattast. Gravelbike’d on robustsemad ja vastupidavamad ning mõeldud pikkadeks matkasõitudeks muutlikul maastikul. Gravelbike on maantekast vabama geomeetria ja mugavama juhitavusega. Nende sõidupositsioon on püstisem kui maantekate või tsüklokate oma, kuid langetatud lenksuga jätab sulle vabaduse kiireid teid nautida. Tsüklokatest suurem kahvlivahe võimaldab kasutada laiemaid tubeless rehve, mis muudab maastikusõidu oluliselt mugavamaks. Kruusaratas jääb küll maantee- või maastikuratastele nende loomupärases keskkonnas alla, kuid kruusarattaga saad pöörata suvalisel hetkel teise kattega teele, pakkudes maastiku- ja maanteerattast oluliselt suuremat vabadust. Kui su eesmärgiks pole sõita aja peale või soovid lihtsalt ühte universaalset ratast, millega saab kõike teha, siis on kindlasti gravel ratas üks variant, mida kaaluda.

Kolm sihtkohasoovitust

Lahemaa rahvuspark

Eesti vanim rahvuspark pakub väga mitmekülgset maastikku ja head teedevõrgustikku oma gravel matkaks. Soovitame sõita suurepäraste merevaadetega teedel Juminda ja Pärispea poolsaarel ja põigata vahelduseks maha arvukatele matka- ja metsateedele. Naudi vanu mõisamaastike ja rahulikke rannakülasid, ja lõunata mõnes suviselt sumisevas alevikus. Lahemaa pakub hulgaliselt looduskauneid kohti ja võimalusi peatumiseks, lõkke tegemiseks ja telkimiseks, vt lähemalt näiteks Purekkari telkimisala. Kui soovid vahelduseks ratta seljast maas liikuda, soovitame läbida Käsmu matkaraja rannikuäärse marsuudi ja avastada Hara allveelaevabaasi. Poode ja söögikohti on piisavalt (ei pea palju kaasas vedama) ja võid peatuda näiteks mõnes mõnusas kodumajutuses, kui ei soovi kogu magamisasju kaasas vedada.

Poolepäevasel avastusretkel. Juminda poolsaar.

Muhu saar ja Ida-Saaremaa

Muhu ja Ida-Saaremaad võib pidada pigem (kruusa)ratturite poolt väheavastatud sihtkohaks, kuid põnevat maastikku seal jagub. Muhu saarel tuleb välja gravelbikingu võlu – maanteelt maha pöörates leiad ennast peagi kadakaselt karjamaalt, kiviaedadega palistatud külatänavalt või rannikuäärsetelt loopealselt. Saare põhjapoolse osa rannikuäärsed metsa ja rannaniitude rajad Kuivastust Koguvani on Muhku suunduvate gravelbikerite tõmbenumber. Proovi oma osavust Muhu Paris-Roubaix Strava lõigul ehk Võiküla munakiviteel ning lõunata mõnes mõnusas välikohvikus Liiva keskuses. Paljud majutusasutused, näiteks Vanatoa taluhotell, asuvad ajaloolises Koguva külas, kust leiad ka võimalusi ratta seljast maas aega veeta. Saarele ringi peale tegemiseks kulub üks pikk matkapäev. Kui soovid rahulikult kulgeda või rohkem kilomeetreid koguda Kõrkvere-Kübassaare piirkonna paunaga Ida-Saaremaal, siis arvesta teine päev juurde.

Paaritunnine avastusretk Muhu Lõetsa loopealsel

Kagu-Eesti kuppelmaastik

Viimase soovitusena suuname sind mere äärest Läti ja Venemaa piiriäärseid alasid avastama. Kuna see ala on küllalt suur ja vajab avastamiseks rohkem aega, siis võid alustuseks proovida näiteks teha mõne lõigu RMK Aegviidu-Ahijärve matkarajast (alustades Ahijärvelt). Seda marsuuti iseloomustab väga mitmekülgne, kurviline ja künklik maastik, mis pakub väga kiirelt uusi põnevaid vaateid. Kuppelmaastiku pikad tõusud (nt tõus Paganamaa tippu) või kohati raskesti läbitav maastik (nt Lõunatipu külastamine) on tasutud mõnusate pikkade laskumistega. Rõõmu pakub kindlasti Piusa jõe kallastel matkamine või Rõuge Pesapuu tipust Haanja eesolevate tõusude poole kiikamine. Soovitame kogeda Seto kultuuri, läbida rattal Saatse saabas ja külastada Vargamäe külastuskeskust.

Vastseliina poole laskumine kolmepäevasel RMK-matkal.

Mida kaasa võtta ja selga panna

Pagasi ja riietuse valik sõltub sõidu iseloomust ja pikkusest. Lühikesed, alla 10 km sõidud kohvikusse võiksid olla võimalikult kerge pagasiga ja mugava, aga mitte tingimata liiga sportliku riietusega. Saad hakkama mugavate teksapükste ja gravel särgiga, keha püsib kuiv ja näed hea välja. Koduvõtmete ja telefoni jaoks soeta väike raamikott lenksu taha või viska ainult pangakaart gravel särk käisel olevasse peidetud taskusse.

moomoo roheline gravel särk

Üle tunniste sõitude puhul on juba mugavam kanda rattapükse või spetsiaalseid gravel pükse. Sõiduks vajaliku saad panna spetsiaalsete gravel pükste taskusse ja kanda gravel särki, mis annab erinevalt rattasärgist kehale suurema vabaduse ja ei pea rattaga sõitmist liiga tõsiselt võtma.

moomoo gravel püksid

3+ tunniste sõitude vajad ilmselt juba rohkem juua ja täiendavalt ka snäkke/sööki, mida panna pükste taskusse või raamikotti. Kui oled teekonnale planeerinud mõne poepeatuse, siis saad muidugi kergema pagasiga hakkama. Kuigi gravel särk kuivab ruttu ja viib higi kehast eemale, siis arvesta pikema sõidu puhul ilmastiku muutuste ja maha jahtumisega, vajadusel paki rattapükste taskusse või raamikotti kaasa tuulejakk või- vest.

Kolmepäevase rattamatka varustus

Mitmepäevaste matkade puhul on kaasa veetava varustuse vajadus suurem, eriti siis, kui oled teistest sõltumatul rattareisil. Siis vajad täiendavat lenksu- ja sadulakotti, et mahutada magamisasjad(ära unusta kriimude ärahoidmiseks rattaraam alt teipida!), puhtad riided õhtuseks ajaks (võimalusel kombineeri mugavate sõiduriietega), hügieenitarbed, priimus ja söögiriistad, rattaremondi esmavajalik (pump, rehviparandus jms). Soovitame vähekasutatavate asjade valikul optimeerida kompaktsele ja kergele varustusele ning kaasa võtta vaid see, mis kindlalt kasutust leiab. Ära vea kaasas rasket telki või matkasaapaid, selle asemel kasuta näiteks rippkiike, kompaktset magamiskotti ja kergeid sandaale. Raskem paki võimalikult raami lähedale. Kui su teekond viib sind tsivilisatsioonist kaugemale, siis oleks mõistlik rattakotti pakkida esmaabitarbed ja akupank elektroonika (telefon, tuled, kompuuter) laadimiseks. Teine variant on kasutada majutusteenuseid või kasutada lausa saateauto abi, et saada ratas kergemaks ja sõit lihtsamaks.

Siin ariklis kirja pandu on subjektiivne vaatenurk ühele väga ägedale rattaspordi nišile, kuid üks asi on kindel – Gravelbikingu võlu on vabadus. Vabadus ise otsustada, planeerida ja olla sõltumatu kammitsevatest mõtetest. Graveliga uute paikade avastamine avastamine pakub ülimat naudingut või vähemasti mõnusat vaheldust tavapärastele treeningutele või reisipiirangutele. Kruusa peal kimades võid vabalt unustada Strava tööle panemast, märgata asju ja mõelda mõtteid, mida wattides kirja panna ei saa. Head uitamist!

Vaata moomoo gravel kollektsiooni tooteid