Pukitrennid II

Sarja esimeses artiklis (https://moomoo.ee/uudised/pukitrennid/) kirjutasin pukitrennide poolt- ja vastuargumentidest. Käesolevas artiklis jagan soovitusi, mis varustust selleks, et pukis veedetud aeg võimalikult “meeldiv” oleks, tarvis läheb.

Asjad, milleta ei saa

Kõigepealt läheb loomulikult tarvis jalgratast, selleks sobib sama ratas, mida kasutad ka õues sõitmiseks.

Nimekirjas järgmine on treeningpukk – põhimõtteliselt on täna valida kolme eri tüüpi puki vahel:

  • rullikud
  • nn. “wheel-on” pukid – kuhu kinnitad ratta koos tagarattaga;
  • nn “direct drive” pukid – puki küljes on eraldi kassett, ratas kinnitatakse tagarattata

Kõigil neil on oma plussid ja miinused, saadaval erinevatelt tootjatelt ning on nii “tarku”, kui ka “rumalaid” pukke. Spordivarustuse testija DC Rainmaker teeb iga hooaeg muuhulgas treeningpukkide ülevaateid ning koostab ostusoovituse. Tasub lugeda ning usun, et see ülevaade aitab leida just enda jaoks sobiva puki https://www.dcrainmaker.com/2020/11/smart-cycle-trainer-recommendations-guide-winter.html/
Kui eelarve ja võimalused vähegi lubavad, soovitan valida nn “tark” pukk (smart trainer), see lihtsustab oluliselt treeningtarkvara valikut ning trennide ülesehitust. Saab loomulikult hakkama ka “rumala” pukiga, kuid nagu esimeses artiklis kirjutasin, siis pukitrennide üks suuri eeliseid on treeningu spetsiifika ja eesmärgi järgimine ning tark pukk võimaldab seda täpsemalt ning võimsuspõhiselt (kui su rattal on olemas eraldi võimsusmõõtja, siis see lubab kasutada võimsuspõhiseid treeninguid ka “rumalas” pukis).
Personaalselt olen omanud ning treeninud kõigi kolme tüüpi pukkidega ning lõpuks jäänud peatuma Elite Direto XR Direct Drive seadme juurde.

Treeningute spetsiifilisuse juurest on paslik liikuda nimekirjas kolmanda olulise asja juurde, milleks on treeningäpp. Jätame siinkohal argumenteerimise teemal, kas äpp on vajalik või soovituslik, kõrvale. Kui tahad treenida teadlikult ning struktureeritult, siis ilma spetsiifilise tarkvarata on see paraku üsna keeruline, kuid mitte võimatu.

Täna on turul lai valik erinevaid äppe, alates puki tootja poolt pakutavast tarkvarast, kuni spetsiifiliste rakendusteni: Zwift, Trainerroad, Rouvy, SYSTM (endine Sufferfest) jne. Hinna poolest on nad kõik üsna samas klassis (kuutellimused jäävad vahemikku 11-15€), funktsionaalsuse poolest on erinevused siiski märgatavad.

Minu isiklik eelistus, Trainerroad, keskendub vaid võimsusgraafikule ning treeningule. Põhirõhk on erinevatel treeningplaanidel, igasugused mängulised aspektid puuduvad, pole ka nn. virtuaalset maailma, kus ringi liikuda. Interaktiivsuse poolelt ainus lisa on videokõnega grupitreeningud.

Zwift teisalt, on äärmiselt interaktiivne – väntad koos sadade teiste ratturitega virtuaalmaailmas, saad sõita nn “vabas režiimis”, kus treeningu raskus sõltub valitud trassist või järgida sarnaselt Trainerroad’ile eelnevalt seatud või kataloogist valitud treeningplaani. Rouvy paneb sinu valitud avatari liikuma aga reaalmaailmas salvestatud video taustale. FulGaz, mille omanikuks sai IRONMAN grupp, kes plaanib seal hakata korraldama oma IRONMAN VR sarja võistlusi, kasutab treeninguteks videoid ning eelsalvestatud radasid.
Taas on valik üsna kirju, kuid ka siin tuleb appi DC Rainmaker oma soovitustega: https://www.dcrainmaker.com/2020/03/cycling-indoor-trainer-app-guide.html/

Neljandaks loetelu asjadest, mis pole otseselt hädavajalikud, kuid kui treenid pukis rohkem, kui üks kord nädalas, muutuvad üsna ruttu (häda)vajalikeks.

  • korralik ventilaator – ebapiisav jahututus pukitreeningul on üks levinumaid vigu, mis tehakse. Kui jätta kõrvale spetsiifilised “kuumatrennid”, mis mõeldud keha adapteerimiseks spetsiifiliste ilmastikutingimustega, siis keha jahutamine on sama hädavajalik, kui treeningu käigus joomine ja vedeliku taastamine;
  • joogipudelid – sisetreeningud ajavad arusaadaval põhjusel oluliselt rohkem higistama, kui õuetrennid. Keha vedeliku- ja energiataseme taastamine ja säilitamine mõjutavad treeningu kvaliteeti ning hilisemat taastumist treeningust;
  • rätik(ud) higi pühkimiseks ning ratta kaitseks – tilkuv higi, kui see koguneb ratta metallosadele, põhjustab korrodeerumist;
  • rattariided – korralikud rattapüksid (https://moomoo.ee/toode/meeste-rattapuksid-pro-4/) on sisetreeningul vaat et olulisemadki, kui õues sõites. Kui õues oleme sunnitud oma asendit rattal tihti kohendama või saame lubada kasvõi kerge sirutuse tirri lastes, siis pukis püsime ühes ja samas asendis ning kulunud ja väsinud padjaga püksid põhjustavad üsna kiirelt hõõrdumist ning ebamugavust. Higi voolamise vältimiseks on hea kanda ka ratta alussärki (https://moomoo.ee/toode/meeste-alussark/) ning rattamütsi (https://moomoo.ee/toode/must-nokats/).

Mugavusvarustus

Kui ülalpool kirjutasin asjadest, milleta ei saa, siis nüüd nimekiri asjadest, mis võimaldavad pukis veedetud aega lihtsalt meeldiva(ma)ks muuta:

  • matt puki ja ratta alla – aitab vähendada pukist ja rattast tekkivat müra ning kaitseb põrandat higi eest;
  • (higikindlad) kõrvaklapid – julgen oma kogemusest väita, et hea muusika aitab lihtsamini toime tulla raskete intervallidega. Korralikud kõrvaklapid aitavad samuti müra summutada ning peavad vastu ka higistamisele;
  • telefoni/arvuti alus; telekas – pikad ja aeroobsed trennid mööduvad oluliselt kiiremini, kui taustaks jookseb mõni hea film või spordivõistlus.

Sarja kolmandas artiklis (https://moomoo.ee/uudised/pukitrennid-iii/) keskendume juba täpsemalt pukitrennide spetsiifikale.

Kirjutas ja tegi pilti treener ning moomoo saadik Rando Kall.