Naiste rattasõit

2023. aastat võime nimetada moomoo jaoks märgiliseks: kunagi varem ei ole me rattariideid luues pööranud nii suurt tähelepanu õrnema soo esindajatele, kui plaanime seda teha tänavu. Seepärast pühendame naistepäevanädalal ilmuva loo kõigile neile naistele, kes alles soovivad rattasõiduga tutvuda või on seda küll juba teinud, kuid on veel oma teekonna alguses. Kuna 2023. aasta on ka kuulutatud liikumisaastaks, siis loodame, et üha rohkem naisi valib üheks liikumisharrastuseks rattasõidu.

Naiste rattasõit

Muidugi ei ole keelatud järgnevat lugu lugeda ka meestel.

Rattasõiduga alustamiseks on vaja esmalt jalgratast, mis vastaks sõitja mõõtudele. Õiges mõõdus ratas tagab sõitjale mugava ja turvalise tunde. Kuigi kõige levinum ratas, mille algajad sõitjad valivad, on maastikuratas, tasub uudistada ka maanteerattaid ja välimuselt nendesarnaseid gravel-rattaid. Viimased võiksid olla ideaalsed neile, kes soovivad sõita lisaks asfaltkattega teedele ka kruusa- ja metsateedel. Maantee- ja gravel-ratta eelis on just väike kaal. Mida kergem on ratas, seda lahedam on sellega sõita ning seda kiiremini ja lihtsama vaevaga veereb sõiduvahend teel edasi.

Ratta kõrval on kõige olulisem varustuselement kiiver, mis kaitseb pead ootamatu kukkumise eest. Kiivrite sortiment on muutunud aasta-aastalt aina laiemaks ja selle kõige paremini istuvama kiivri leiab kindlasti omale mis tahes soenguga naisterahvas.

Küllap on tekkinud nii mõnelgi küsimus, kas rattasõiduga tutvust tehes on kohe tarvis samasugust varustust nagu kogenud sõitjal. Julgeme öelda, et alustav rattasõitja ei pea nägema esimestel rattatiirudel välja nagu profirattur. Esimesed sajad kilomeetrid võib julgelt sõita oma olemasoleva rattaga ning lemmikuks saanud spordijalanõude ja -riietusega. Kiiver olgu muidugi peas. Tähtis on, et sõitja tunnetaks oma keha ja ratast. Kui iga järgneva rattatiiruga hakkab rattasõit üha rohkem meeldima, siis võib hakata mõlgutama mõtteid paremast varustusest.

Naiste rattariided

Teame, et üks põhilisi hirme, millest ühtlasi väga ei julgeta rääkida, on valus istmik pärast rattasõitu. Ehkki rattal sõidetakse justkui istudes, toetub ju istmik pehme diivani asemel hoopis kitsale ja pigem kõvale sadulale. Valulikule istmikule pakuvad leevendust spetsiaalsed rattapüksid, millele on sisse õmmeldud pehmendus. Naistepükstel on pehmendus disainitud selliselt, et see toetaks esmajoones kõige õrnemaid punkte ja istmikuluid. moomoo valikus on naistele kahed sõidupüksid: ühed on disainitud kuni kahetunniste ja teised püksid pikemate rattasõitude jaoks.

Esmapilgul võivad spetsiaalsed rattapüksid tunduda veidrad, ent need on jalgratta ja kiivri järel tegelikult kolmandal kohal asjade seas, millesse võiks algaja rattur investeerida, et tunda trennist maksimaalselt mõnu.

Rattapüksid on mõeldud kasutamiseks aluspesuta. Rattapükste all tekitaks aluspesu hõõrdumist ja pehmendus ei pruugiks paigutuda täpselt sellesse kohta, kuhu ta on mõeldud toetust pakkuma. See omakorda võib tekitada tunde, et erilised sõidupüksid ei olegi midagi erilist. Lisandub asjaolu, et pehmendus on loodud higi eemale juhtima, ent kui aluspesu jäetakse sõidupükste alla, ei saa need juhtida higi ja vett eemale ning tekivad hügieeniprobleemid. Rattapüksid tuleb mõistagi pärast igat kasutuskorda ära pesta.

Kui jutt juba läks pükstele, siis räägime riietumisest laiemalt. Rattariiete valik on lai ja kirju ning selles orienteerumine võib tunduda algul ehmatav. Tasub meeles pidada, et rattaga sõites peaks end riietama kihiliselt. Kihte saab alati vähemaks võtta, kui hakkab palav, või lisada juurde, kui õues peaks puhuma jahedam tuul või sadama vihma.

Naiste rattariided

Oluline on, et esimene kiht, mis jääb kohe vastu ihu, juhiks kehaniiskust eemale. Kui aluskiht on valitud õige, siis ei sega ratturit tema esimestel kilomeetritel kindlasti ka tavaline spordisärk ega dressipluus. Spetsiaalse rattasärgi poole võiks hakata vaatama siis, kui rattasõidust on saanud regulaarne liikumisharrastus, ja ka sel puhul, kui tavapärane dressipluus segab sõitmist: on näiteks liiga avar või ei ole telefoni ja võtmeid kuhugi panna.

Rattasärgi eelised on seljal olevad taskud, mis võimaldavad segamatult kaasa võtta nii telefoni ja võtmed kui ka näiteks müslibatooni. Samuti saab taskusse pista lisariidekihiks mõeldud vesti või vihmajaki, et panna need vajaduse korral sõidu käigus selga. Peale selle on rattasärk disainitud selliselt, et see hoiab mugavalt ümber keha ja juhib higi kehapinnalt eemale, tagades nii mugava liikumise.

Selleks, et rattasõit oleks sujuv, tasub meeles pidada, et sõita tuleks ühtlase jõuga. Nii saab rattur olla kindel, et tal jätkub jaksu ja võhma ka tagasi koju sõitmiseks.

Ratta seljas on vaja jälgida, missugust käiku kasutatakse. Algajal tasub tähele panna, et ta ei valiks üleliia kõrget käiku, sest see muudab sõidu raskeks ja väsitab jalga. Samas ei tohiks kasutada ka kõige madalamat käiku, sest sel juhul käivad jalad pedaalidel nii kiiresti ringi, et on oht neilt maha libiseda.

Naiste rattariided

Nii nagu kõigi tegevuste puhul soovitame algajal ratturil leida omale hea sõidukaaslase, kellel on sel alal rohkem kogemusi. Ta oskab anda nõu, missugusele kõrgusele seadistada sadul, milliseid käike kasutada ja mida panna tähele selle nimel, et sõit kulgeks võimalikult hästi ja pakuks meeldivaid emotsioone ning annaks hea enesetunde.

Tartu kandi naised on alates aprilli lõpust oodatud meie brändisaadiku Hanna juhitud iganädalastele rattasõitudele. Need on mõeldud naistele, kes alles alustavad rattasõiduga või on selle spordiala enda jaoks juba avastanud, kuid tunnevad end selles veel ebakindlalt. Peamine rõhk on teineteise toetamisel ning nõu ja kogemuste jagamisel. Aprillikuus anname nende sõitude kohta juba rohkem infot.