Kuidas pesta rattariideid?

Üldjuhul piirdub rattariiete hooldus nende pesuga. Mõni erilisem ja kallim kangas võib vajada erihooldust, sellised on näiteks veekindlad ja samal ajal hingavad kangad eVent ja Gore-Tex. Seda, millist erihooldust või muid tegevusi need vajavad, oleme selgitanud varem moomoo Regeni jakist kirjutades. Seekord keskendume rattavormi sellistele põhielementidele nagu püksid, särk, käised ja säärised ning anname soovitusi nende pesemiseks. Õiged pesuvõtted tagavad riietuse pikaealisuse.

Esimene pesu

Kas teadsid, et oma uue vormi ostu järel ei peaks sa sellega esmalt mitte trenni või võistlusele tormama, vaid seda hoopis pesema? Nimelt puutuvad funktsionaalsed kangad ja rattariided pika valmimisprotsessi käigus kokku keemia ja värvainetega. Odavamate rattariiete puhul on suur tõenäosus, et tekstiil pärineb sertifitseerimata tööstusest, kus on kasutatava keemia ja tehnoloogia üle puudulik kontroll.

moomoo rattariiete kangad valmivad kuue tootja juures Itaalias. Oleme kõigi kangapartnerite tootmisprotsessi oma silmaga uurimas käinud. Saame kinnitada, et tehnoloogia, materjali ja vee kasutus on neis tipptasemel ja ökonoomne, kuid keemiast ja värvainetest on paraku siiski mõjutatud ka need kangad.

Teiseks astub mängu sportimisel tekkiv higi. See on riiete ja naha kokkupuutes põhikomponent. Higi toimib võimeka lahustina tootmises kasutatavate kemikaalide ja värvainete suhtes, parandades samal ajal naha vastuvõtlikkust ja läbilaskevõimet nende suhtes (Wollina et al. 2006: 1–16). Riiete esimene pesu või kerge loputus enne kandmist on seepärast oluline selleks, et hoida oma naha mikrofloora õrna tasakaalu.

Mahuka ja mitmeetapilise töötlemise käigus tõmbab kangas kokku ning natuke muutuvad ka selle omadused. Et taastada kanga füüsilised algomadused (sh pehmus), on samuti vaja uued riided enne kandmist läbi pesta. Täiesti piisav on külma veega lühike pesutsükkel ja eelistada tasub pesupulbrit, mitte vedelat pesuainet. Kui kangal on kaitsekihid (lamineeritud membraan, antibakteriaalne töötlus, antistaatiline töötlus vms), kipuvad pulbri kujul vahendid neid kihte paremini säästma kui vedelad.

Peale rattasõitu

Ebameeldivate lõhnade ja bakterite leviku vältimiseks on soovitatav pesta rattariideid iga kasutuskorra järel. Kui need pole väga higised ega ebameeldiva lõhnaga ning sa ei raatsi pooltühja pesumasinat käima panna, säti riided kindlasti kuivama. Selleks pööra need pahupidi, et naha ja higiga kokku puutunud pool kuivaks esimesena.

Higisemaid või määrdunud riideid ei tohiks siiski jätta niisama kuivama, sest talletunud higi kahjustab kangast. Väga määrdunud riided pane peale kandmist likku. Vastasel juhul võivad näiteks mudaplekid kinnistuda heledasse kangasse nii tugevalt, et neid on hiljem võimatu välja saada.

kuidas pesta rattariideid

Soovitused rattariiete masinpesuks

  • Enne pesu kontrolli, ega sa ei unustanud taskutesse geelipakke, võtmeid või muud. Kõik taskusse jäänud rasked ja teravad esemed lõhuvad kangast.
  • Sule kõik lukud, sest lahtised lukudetailid kulutavad kangast.
  • Keera riided pahupidi. See pikendab märgatavalt särgile kuum- või siiditrükis kantud elementide eluiga, näiteks helkurite ja logode puhul.
  • Pese rattariideid muust pesust eraldi. Raskemad ja tugevad kangad (nt teksariie) hakkavad paljude pesukordade mõjul õrnemaid rattariideid tavalisest kiiremini kulutama.
  • Et riided vabaneksid pesu lõpuks pesuvahendist, võid kasutada lisaloputuse tsüklit. Pesuvahendi jäägid mõjuvad halvasti nii kangakiududele kui ka sinu naha mikrofloorale.
  • Ära lisa valgendajaid ega pehmendajaid. Valgendaja mõjub halvasti polüestri kehaniiskust juhtivatele omadustele ning pehmendusvahend võib veekindla ja n-ö hingava kanga membraanid hävitada.
  • Kuivata rattariideid riidepuul. Ära kuivatit kasuta, sest see lühendab kanga eluiga (välja arvatud veekindlaid ja hingavaid kangad, loe lisa Regeni veekindla jaki blogipostitusest).

Ära pese kõrgel temperatuuril

Paljudel ratturitel on halb komme pesta oma riideid masinas väga kõrgel temperatuuril (näiteks 80 kraadi juures), et saada need paremini puhtaks. See mitte üksnes ei ole väärarusaam, vaid lühendab ka märkimisväärselt rattariiete eluiga.

Heinzeli jt uuringu (2010) tulemused näitavad, et kodused pesuvahendid saavutavad oma viiruse- ja bakterivastase toime juba 30 °C juures. See ongi enamiku rattariiete soovituslik pesutemperatuur ning täiesti piisav bakterite leviku õigeaegseks peatamiseks.

Lisaks on paljud moomoo kangad ja pükste padjad bakteriostaatilised. See väldib bakterite hulga kasvu ja pidurdab nende paljunemist. Samal ajal aitab see kanga omadus säilitada nahal olevaid vajalikke bakterikolooniaid, mis on vajalikud naha normaalseks toimimiseks.

Väga määrdunud rattariided

Väga määrdunud riided pane enne pesu jahedasse vette likku. Leotusveele võid lisada natuke seepi või näiteks dušigeeli. Maanteeratturi riiete puhul piisab poole tunni kuni tunni pikkusest leotamisest. Hilisemal masinpesul kasuta tavalist pesuprogrammi koos eelpesutsükliga.

Maastikul või poriga määrdunud riided tuleks esmalt suuremast mustusest puhastada. Seda on mugav teha dušist või aiavoolikust voolava veega, samal ajal neid käsitsi kergelt pestes. Seejärel jäta riided likku, vajaduse korral kogu ööks. Maastikuratturitel tasub tõsiselt kaaluda masinpesu asemel käsipesu. Kui jääd siiski mugavama variandi juurde, kasuta masinaga pestes kahekordset loputust.

Mida veel tähele panna?

On rattureid, kes pesevad rattariietega koos rattakingi. Seda tuleks kindlasti vältida. Kingade plastikosad, velcro-takjad ja teravikud lõhuvad kangakiude. Just velcro-takjate pärast tasub hoida ka rattakindad ülejäänud pesust eraldi või sulgeda enne pesu nende takjaribad.

Kasuta tavalist pesuvahendit või spetsiaalselt spordiriiete jaoks mõeldut. Tugevatoimelist pesuvahendit soovitame vältida. Võimaluse korral vali masina õrna pesu programm.

Soovitame pesta tumedad riided koos tumedatega ja heledad koos heledatega. Kuna aga tänapäeva rattariided on sageli väga kirjud, võib olla seda soovitust keeruline järgida.

Kogu siin kirjutatu kehtib enamuse rattariietuse kohta ja päris kindlasti moomoo rattariiete kohta. Siiski tasub tutvuda iga riideeseme sees oleva hooldussildiga, kust leiad üksikasjalikud juhised ja võimalikud erisused. Selle info alusel püsib su armas rattariietus kaunis ja funktsionaalne pikka aega.

 

Kirjutas Martti Sala

Joonistas Kristel Krutta

 

Viidatud allikad:

Heinzel, M., Kyas, A., Weide, M., Bockmuehl, D. Evaluation of the virucidal performance of domestic laundry procedures – International journal of hygiene and environmental health, 2010, 213(5): 334-7.

Wollina, U., Abdel-Naser, M. B., Verma, S. Skin Physiology and Textiles – Consideration of Basic Interactions – Biofunctional Textiles and the Skin, 2006, Vol. 33, pp. 1-16.