Eesti ratturite olümpiakoondis sõidab Tokyos unikaalses võistlusvormis

Peale pikka ootust ja edasilükkamisi on lõpuks Tokyo olümpiamängud saabumas. Rahvaid ühendavast spordisündmusest saadav emotsioon on hea vaimne värskendus, mida koroonast räsitud maailm praegu vajab. 

Tanel Kangert Tokyo olümpiaks loodud Eesti olümpiakoondise vormis

Olümpia naaseb tõusva päikese maale, kus rattureid ootab raske, aga maaliliselt ilus rada. Fuji mäe tõuse sisaldavad võidusõidud saavad seega olema fännidele väga nauditavad vaatemängud. Selleks eriliseks puhuks lõime Eesti olümpiakoondise rattatiimile Tokyo olümpia erikollektsiooni, mille loomisest ka allpool kõneleme.

Tokyo olümpiavormi autor Timo Saabas: Disainiprotsess algas juba 2019. aastal. Jõudsime Eesti Jalgratturite Liiduga arutelus põhimõtteni, et meie ratturid peavad olema grupis nähtavad ning konkreetselt eristatavad, et neid oleks fännidel telekast ja koondise tiimil raja äärest hea märgata. Asukoha kliimast tingituna oli eesmärgiks heledam särgi põhitoon (koondise tavakujundusega võrreldes), mis hoiab keha päikese all ülekuumenemast.

Järgnevalt asusin looma kontseptsiooni – uurisin nii erinevate koondiste kui olümpiamängude tausta ning selleaastast suursündmust. Veeretasin paremaid mõtted ning asusin tekkinud ideede najalt leidma puutepunkte seatud eesmärkidega. Kestev pandeemia aeg ja esmakordselt edasi lükatud olümpia andsid kontseptsioonile täiendava mõõtme, mida soovisin disainis välja tuua.

Kogu saadud informatsiooniga töötades jõudsin üsna kiirelt arusaamani, et on õige aeg klassikalisest sinimustvalgest väike paus teha. Kuna pelotonis on need ka kõige populaarsemad värvid ja tahtsime heledat särki, oli koondise riiete puhul varasemalt arutelu all olnud mõte antud juhul põhjendatud.

Eesti ratturite koondise eridisain Tokyo 2020 olümpial

Nii Jaapanist kui viimase aja trendidest inspireerituna oli teiseks aluseks puhtus ja minimalism. Esmalt on see sobiv stiil seesugusel väärikal sündmusel võistlemiseks, teisalt toetab koos targa värvipaigutuse ja sümboolikaga ka eristumise ja konkreetsuse eesmärki. Klassikalised mustad püksid on disainikeele loogiline jätk ning on tunnustuseks aegumatutele klassikalistele rattavormidele.

Tokyo olümpiavormi täiendab rahvuslik ringi motiiv, mis edastab (eriti praegusel ajal tähtsa) ühtsuse ja edasiliikumise sõnumi. Loomulikult on ring seotud ka olümpiamängude ja olümpismi põhiväärtustega.

Usume, et selleks puhuks loodud eridisain saab olema osa olümpial saavutatud edust ning kahtlemata saab olema osa suursündmuse rõõmust ja positiivsetest emotsioonidest. Kuigi see konkreetne vorm on mõeldud vaid selleks sündmuseks, siis mõju saab olema pikem – esmakordselt on võimalik kõikidel fännidel tellida Eesti olümpiakoondise vorm, toetades oma ostudega tulevasi Eesti olümpialootuseid.

 

Tutvu kollektsiooniga

 

Fotod: Adam Illingworth